Українські підприємства можуть отримати від YASNO 1 млрд грн інвестицій в енергоефективність

Українські підприємства можуть отримати від YASNO 1 млрд грн інвестицій в енергоефективність

23.07.2021
ДТЕК

Постачальник електроенергії, газу та енергоефективних рішень YASNO планує інвестувати через механізм енергосервісу 1 млрд грн в енергоефективні проєкти у промисловості. «Зелені» банки, які активно нарощують портфелі кліматичних інвестицій, можуть долучитися до проєктів YASNO. Яким чином це може відбуватися, в інтерв'ю журналу Banker.ua розповіла Тетяна Грязнова, директор з економіки та фінансів D.Solutions (бренд YASNO).

Послуга енергосервісу полягає в тому, що YASNO фінансує та виконує «під ключ» енергоефективний проєкт, гарантуючи досягнення певного рівня економії енергоресурсів та коштів для промислового підприємства. Повернення інвестицій YASNO отримує від клієнтів виключно за рахунок частини зекономлених коштів. За 5 років YASNO реалізував через механізм енергосервісу більше 90 енергоефективних проєктів з досягнутою економією від 25 до 90% енергоресурсів. Підприємства-клієнти заощаджують до 170 млн кВт·год або 350 млн грн вартості електроенергії, газу та тепла на рік. Невід’ємна екологічна складова енергоефективних заходів – підприємства скорочують викиди СО2 до 150 тис. тонн на рік завдяки зменшенню енерговитрат. Усі проєкти YASNO фінансує за рахунок власних ресурсів. 

«Один із найбільших факторів, що стримує розвиток ринку енергосервісу, – це обмеженість доступу до фінансових ресурсів. На початку переговорів з банками ми розповідаємо про принцип роботи енергосервісного контракту та презентуємо реальний портфель проєктів, який зараз приносить дохід нам і нашим клієнтам», – розповіла Тетяна Грязнова.

За її словами, можливі кілька напрямків співпраці енергосервісної компанії з банками. Найпростіший – це рефінансування вже реалізованих проєктів. В портфель діючих енергосервісних контрактів YASNO проінвестовано більше 550 млн грн, які принесуть близько 2 млрд грн грошового потоку протягом найближчих трьох років.

Ще один варіант – це портфельне фінансування проєктів з певними характеристиками. Тобто банки можуть зацікавитися інвестуванням у певну галузь, регіон або компанію. YASNO може підібрати портфель проєктів для фінансування банком в залежності від заданих параметрів, наприклад, з певною прибутковістю. Також можлива індивідуальна участь у фінансуванні якогось знакового енергосервісного проєкту.
Нагадаємо, що у липні 2021 року Єврокомісія представила масштабну програму боротьби зі змінами клімату «Fit for 55», яка передбачає впровадження механізму Carbon Border Adjustment (CBAM) з 2023 року. Програма Єврокомісії спрямована на скорочення викидів СО2 на 55% до 2030 року та досягнення цілей стратегії Green Deal щодо вуглецевої нейтральності Євросоюзу до 2050 року.


Всі новини