Трансформація вугільних регіонів - це завдання для всієї економіки України - Сахарук

Трансформація вугільних регіонів - це завдання для всієї економіки України - Сахарук

15.09.2020
ДТЕК

Зміни торкнуться не лише регіонів, де працюють вугільні підприємства, але й істотно вплинуть на всю економіку України. Це складна і дорога задача для нашої країни. Про це Дмитро Сахарук, генеральний директор ДТЕК Енерго, розповів під час дискусії Energy Club на тему справедливої трансформації вугільних регіонів.

«Ми говоримо про сотні мільярдів євро, щоб зробити зелений перехід. Німеччина 60 років трансформувала свою енергетику і вклала понад 200 млрд євро. Якщо ми хочемо рухатися в цьому напрямку, то Україна теж повинна усвідомлювати всю складність завдання і кількість грошей, які необхідно вкласти на макрорівні, на рівні країни, щоб здійснити справедливу вугільну трансформацію», - зазначив Сахарук.

Сьогодні в Україні 65 мономіст, які залежать від індустрії теплової генерації. Це 1,5 млн громадян. 60% надходжень до бюджету формують саме вугільні підприємства, на цих надходженнях тримається вся бюджетна сфера міст.

«Не можна просто взяти і закрити ці шахти. Адже це вплине не тільки на енергетичну галузь, але і на економіку в цілому. Це історія, пов’язана ланцюгом. У нас на кожного енергетика по 3 суміжника. Це ті, хто постачає запчастини, паливо і так далі. Тому якщо ми говоримо про зелений перехід, то ми говоримо про макро трансформацію економіки України. Ось, наприклад, Турбоатом (Харків) - основний виробник турбін - одне з найбільших підприємств країни, яке обслуговує теплову генерацію. У нас 100% обладнання для шахт Добропілля виготовляється в Україні, 80% устаткування для шахт Павлограда виготовляють в Україні. Це Дружківський машинобудівний і Світло шахтаря. На кожному з підприємств працює по 4 тисячі співробітників. Електроважмаш - вони виробляють генератори для того, щоб забезпечити роботу ТЕС. Це насправді дуже велика частка ВВП країни, тому, коли ми говоримо про трансформацію і про зміни, ми повинні на макрорівні дивитися, що ми можемо зробити і як швидко», - зазначив генеральний директор ДТЕК Енерго.

Сахарук підкреслив, що не дивлячись, що ще 20 років теплова генерація буде залишатися балансуючою основою енергосистеми і гарантією енергетичної незалежності країни, все одно вже зараз необхідно з мікрорівня починати трансформацію вугільних регіонів.

«Трансформація відбувається не в кабінетах, а на місцях, де замість тисячі робочих місць на шахті або ж 100 робочих місць в майстерні, де обслуговують техніку, повинні створити такі ж робочі місця або більше. Вугільні регіони мають і певну демографію. Ми не зможемо за один день з шахтарського регіону зробити силіконову долину. ДТЕК в цьому році вирішив спробувати зробити такий пілотний проект на прикладі Великого Добропілля. Ми вже близько 5 місяців цим займаємося і це дуже нетривіальне завдання - вбудувати нові види бізнесу в такому регіоні і в економіку України. Ми сподіваємося, що у нас вийде і ми зробимо таку програму. Але це вимагає залучення всіх сторін: держави, місцевих адміністрацій, підприємств і самих людей», - резюмував Дмитро Сахарук


Всі новини