Перша в Україні промислова система накопичення енергії ДТЕК пройшла сертифікацію НЕК «Укренерго»

Перша в Україні промислова система накопичення енергії ДТЕК пройшла сертифікацію НЕК «Укренерго»

24.09.2021
ДТЕК

НЕК «Укренерго» 26-31 серпня провела випробування першої в Україні промислової літій-іонної системи накопичення енергії ДТЕК потужністю 1 МВт і ємністю 2.25 МВт⋅год. За результатами випробувань батарея отримала сертифікацію для надання допоміжних послуг — резерву підтримки частоти (РПЧ) оператору системи передачі. 

«Система накопичення енергії ДТЕК успішно пройшла сертифікацію НЕК «Укренерго». Це перша в історії енергетики України сертифікація подібного технологічного об’єкту і перша літій-іонна батарея, що забезпечує системну надійність енергосистеми країни. Ми раді, що ДТЕК зробив цей внесок у розвиток української енергетики та формування ринку систем накопичення енергії в Україні», — зазначив директор з інновацій ДТЕК Емануеле Вольпе.

За його словами, «Укренерго» спільно з фахівцями ДТЕК розробило першу в Україні програму випробувань систем накопичення енергії. Вона включала в себе тестування здатності батареї нести базове навантаження, перевірку чутливості налаштувань батареї і перевірку швидкості реагування при відхиленні частоти в мережі від номінальної.

Перевірка підтвердила, що система накопичення енергії ДТЕК здатна виконувати збільшення або зменшення потужності від нуля до повного резерву за 0,4-0,6 секунди, тоді як кодекс системи передачі регламентує такий час на позначці 30 секунд. Тобто батареї здатні виконувати системні послуги значно якісніше. Швидкість реагування батареї на відхилення частоти склала менш ніж 0,1 секунди.

Слід також зауважити, що до сертифікації батареї регулювання частоти в Україні здійснювалось переважно блоками вугільних ТЕС. Використання систем накопичення енергії дозволить зменшити навантаження на вугільні станції та сприяти декарбонізації енергосистеми країни.

«Для ДТЕК Енерго сертифікація СНЕ — важлива й символічна подія. Якщо до сьогодні одними з основних маневрових потужностей були ТЕС, то зараз у багатьох країнах їх уже замінили СНЕ з їхньою чистою енергією і швидкою реакцією. Тому для нас сертифікація батареї — це ще один крок на шляху великих змін. Тих змін, які ми, як генеруюча компанія, намітили собі, щоб стати більш екологічними, ефективними і конкурентоспроможними. ДТЕК Енерго підтримує трансформацію галузі і рухається назустріч майбутньому», — сказав генеральний директор ДТЕК Енерго Ільдар Салєєв.

Системи накопичення енергії — це ключ до енергетичної безпеки України, оскільки вони можуть балансувати енергосистему гарантуючи її гнучкість, яка дозволить прискорити перехід до зелених джерел енергії та сприяти декарбонізації. Окрім того, батареї можуть забезпечувати миттєве регулювання частоти мережі та гарантувати стабільну якість електроенергії, а також допомогти Україні синхронізуватися з європейською енергосистемою ENTSO-Е.

Нагадаємо, 20 травня 2021 року ДТЕК відкрив першу в Україні промислову літій-іонну систему накопичення енергії (СНЕ) потужністю 1 МВт і ємністю 2.25 МВт⋅год. Батарея встановлена в місті Енергодар на майданчику Запорізької ТЕС і призначена для відбору, зберігання і видачі електроенергії в мережу, а також для надання послуг із забезпечення надійності енергосистеми України. Це пілотний проєкт ДТЕК для пошуку оптимальних моделей роботи СНЕ на різних сегментах енергетичного ринку країни. У липні цього року 16 енергетиків ДТЕК пройшли навчання для роботи та обслуговування першої в Україні системи накопичення енергії. Його провели представники Honeywell — компанії-виробника системи накопичення енергії.


Всі новини