Виступи

Політичні і економічні перетворення в умовах змін – Роль учасників та інститутів у вирішенні конфлікту

23.09.2016

Виступ Джока Мендози-Вілсона, директора СКМ з міжнародних зв’язків та відносин з інвесторами в рамках заходу Міжнародного науково-дослідного інституту економічного розвитку Університету ООН «Реагування на кризу»

 

Шановні колеги!

Як ми вже чули сьогодні вранці, конфлікти, їх причини та шляхи вирішення – складна тема і, хоча вони можуть мати ряд спільних рис, кожен конфлікт абсолютно унікальний і зовсім не схожий на інші.

В рамках сьогоднішньої дискусійної панелі на прикладі нашого бізнесу, Групи СКМ, я поділюся досвідом в питанні врегулювання нового виду конфлікту – гібридного. Крім того, я розповім про роль нашого бізнесу як нетипового учасника процесу відновлення миру і врегулювання конфлікту.

Перш за все, Група СКМ – найбільша фінансово-промислова група України. Ми працюємо в ряді ключових секторів економіки і промисловості, однак основними напрямками бізнесу нашої Групи є Метінвест – вертикально інтегрована гірничо-металургійна компанія і ДТЕК – найбільша приватна енергетична компанія України. Група СКМ належить українському бізнесмену і філантропу Рінату Ахметову.

В Україні Група СКМ є найбільшим приватним роботодавцем. До недавнього часу центральний офіс компанії знаходився в Донецьку – промисловому місті на сході України, в регіоні під назвою Донбас – епіцентрі нинішнього конфлікту. Світ для нас змінився 25 травня 2014 року, коли почався конфлікт на сході України. Це конфлікт, який, можливо, вже не входить в глобальні новинні стрічки, але продовжує впливати на життя мільйонів українців.

Донецьк і Донбас, який є домівкою для пана Ахметова і багатьох моїх колег, також є домом для багатьох наших компаній і величезної кількості співробітників Групи. Наші підприємства і співробітники працюють по обидві сторони лінії зіткнення.

На сьогоднішній день в ході збройного конфлікту на Донбасі понад 9 400 осіб було вбито і понад 31 000 поранено. Понад три мільйони людей потребують допомоги, майже два мільйони стали внутрішніми переселенцями і близько 800 тисяч виїхали з країни. З часів війни на Балканах це найбільш великий конфлікт. У нас, в самому серці Європи, спалахнула гуманітарна криза.

Після початку конфлікту на Донбасі на Благодійний фонд Ріната Ахметова обрушився шквал дзвінків від місцевих жителів, які потребували допомоги – тих, хто постраждав від конфлікту і змушений був покинути свій рідний дім. Їм потрібна була термінова гуманітарна допомога, щоб вони могли впоратися з впливом конфлікту на їхнє життя. Вони потребували продуктів харчування і медикаментів, часто потрібно було допомогти їм виїхати в безпечне місце, подалі від запеклих боїв і інтенсивних обстрілів навколо.

Реакція пана Ахметова, його Фонду та наших підприємств була негайною. Ми залучили всі наші ресурси, щоб допомогти нашим землякам під час кризи і крайньої потреби. 6 серпня 2014 року розпочав роботу Гуманітарний штаб Ріната Ахметова, спрямувавши зусилля на допомогу в надзвичайних ситуаціях та забезпечення такої необхідної гуманітарної допомоги громадянам на сході України.

Гуманітарний штаб працює вже трохи більше двох років з моменту початку конфлікту, і ми будемо продовжувати працювати стільки, скільки це необхідно. Така діяльність унікальна, оскільки Гуманітарний штаб об’єднав ресурси та досвід співробітників нашого Благодійного фонду, компаній Групи СКМ і відомого донецького футбольного клубу «Шахтар», чий домашній стадіон «Донбас Арена», розташований в центрі міста, на даний момент є розподільчим центром гуманітарної допомоги.

Для розуміння масштабу нашої діяльності: на сьогоднішній день ми доставили понад 9 мільйонів продуктових наборів більш ніж мільйону людей, які їх потребують. Допомога була надана найбільш незахищеним верствам населення: пенсіонерам, сім’ям з маленькими дітьми та інвалідам. Ми також надаємо невідкладну медичну допомогу і забезпечуємо медикаментами тих, хто страждає від хронічних захворювань, і надаємо психологічну допомогу людям, психіка яких травмована війною.

При цьому ми не одні в нашій праці. Разом зі Штабом і його співробітниками працюють 1 770 волонтерів з місцевих громадських спільнот і неурядових організацій. Вони доставляють допомогу тим, хто її потребує найбільше, в тому числі на території, де тривають військові дії та потреба в допомозі найбільш гостра.

Ми також тісно співпрацюємо з агентствами ООН і міжнародними неурядовими організаціями, такими як, наприклад, Всесвітня продовольча програма і Червоний Хрест. Крім того, ми граємо ключову роль в роботі очолюваної ООН Гуманітарної країнової групи. Ця організація координує роботу з надання гуманітарної допомоги в Україні. Я є членом цієї групи поряд з главами агентств ООН, МНДО і НДО.

У випадку з Україною, крихкість держави, низька якість роботи інститутів, тотальна корупція, слабка демократія і авторитарний стиль управління часто є сигналами того, що держава ослаблена, що дає можливість провокувати заворушення. Ми чітко побачили це в Україні після початку конфлікту на сході країни. Цього конфлікту б не сталося, якби в Україні існувала сильна інституційна база.

Що стосується економіки, то з досвіду нам відомо, що бізнес може бути сильним гравцем у встановленні миру. Виступаючи в ролі одночасно великого бізнесу і гуманітарної організації, ми намагаємося допомогти захистити громадян, які постраждали від війни. У той же час, з точки зору бізнесу, наші підприємства продовжують працювати по обидві сторони лінії зіткнення, яка розділяє підконтрольні і не підконтрольні Україні території. В даний час 50 тисяч наших співробітників знаходяться на непідконтрольній Україні території. І ми робимо все можливе для того, щоб продовжувати працювати на цій території, зберігати підприємства і робочі місця. Це означає, що ми вносимо величезний внесок у стабільність і допомагаємо уникнути ескалації шляхом забезпечення зайнятості та стабільної виплати заробітних плат на непідконтрольних територіях, де навряд чи існує інша альтернатива оплачуваної роботи, крім як взяти участь в конфлікті. Ми віримо, що цей вплив створює можливість для мирного врегулювання конфлікту.

В українському суспільстві і політичних колах є люди, які вважають, що наше бажання допомагати громадянам по обидві сторони конфлікту і продовжувати вести бізнес – непопулярна стратегія. Але робити правильні речі – надавати підтримку тим, хто її потребує, і сприяти встановленню миру – не має відношення до популярності.

Нетипові учасники мирного врегулювання, наприклад, бізнес, можуть відігравати ключову роль у встановленні миру і стабільності в зоні конфлікту. У нашому випадку для цього є два основні шляхи. Перш за все, ми виступаємо як гуманітарна організація, яка готова допомагати тим громадянам, які потребують допомоги по обидва боки лінії зіткнення, слідуючи гуманітарним принципам. По-друге, ми представляємо бізнес, забезпечуючи робочі місця, дохід, можливості і надію.

Крім того, бізнес відіграє вирішальну роль ще й тому, що підтримує економічні і торговельні відносини, за рахунок чого виграють всі учасники по обидва боки лінії зіткнення. Така економічна активність через лінію дотику допомагає зберегти нейтральне співробітництво між сторонами в правовому, а не політичному полі, а тому допомагає вибудувати довіру, і перш за все, налагодити комунікацію між обома сторонами.

Завдяки гуманітарній програмі і роботі наших підприємств ми доносимо до громадян України на неконтрольованій території переконливе послання, що Україна їм допомагає, і що ділові та економічні відносини з Україною – ключ до стабільності і довгострокового майбутнього. Якщо підтримувати такі відносини, вони стануть поєднуючим мостом між двома сторонами, що допоможе зменшити подальшу роз’єднаність і, можливо, послужить майданчиком для розвитку і поліпшення відносин, взаємодії і співпраці в майбутньому.

У зоні конфлікту бізнес відіграє особливо важливу роль, оскільки економічні відносини, як правило, носять нейтральний характер і не мають відношення до політики. У той же час, вони створюють можливості для взаємовигідного співробітництва сторін, що може стати майданчиком для діалогу та сприяти формуванню довіри між сторонами на нейтральній основі.

При цьому одним з аспектів всіх успішних переговорів у врегулюванні конфлікту є створення політичних умов, за яких забезпечення миру стає першочерговим завданням суспільства. Якщо в суспільстві немає широкої підтримки миру, політикам вкрай складно інвестувати свій політичний капітал в мирний процес.

Таким чином, для забезпечення успіху мирних процесів питання встановлення миру повинно бути політичним пріоритетом як для громадян, так і для уряду. Громадянське суспільство також відіграє важливу роль у створенні умов для широкомасштабної підтримки мирних ініціатив в суспільстві і на місцевому рівні. Це дає політикам простір для роботи і створення неминучих компромісів і коаліцій доброї волі, які необхідні для укладання мирних угод. На сьогоднішній день ми, на жаль, не бачимо в Україні такого лідерства та підтримки.

Проте, в майбутньому нам знадобляться нові гравці і коаліції учасників, які підтримують мир, а також політики і партії, які ставлять мирне врегулювання в основу політичного порядку денного, якщо ми дійсно хочемо вибудувати дискусії і досягти домовленостей, які приведуть до встановлення миру.

Зрозуміло, що неможливо розв’язати конфлікт без проведення обговорень і досягнення домовленостей. Тому, якщо ми хочемо досягти успіху, ми повинні почати цей процес разом з громадянським суспільством, політиками і бізнес-лідерами. СКМ і наш Акціонер, пан Ахметов, готові зіграти свою роль у забезпеченні миру і стабільності в Україні.

Назад до списку